І. П. Неумивакін
Сіль: міфи і рельність
Галотерапія
Назва цього методу лікування походить від грецького слова "галос", що означає "хмара, ореол". Галокамера має штучний мікроклімат, де змодельовані основні параметри мікроклімату солекопалень.
Галотерапія використовує для лікування захворювань органів дихання штучно створений мікроклімат соляних печер, при цьому застосовуються природні ресурси. В якості основного лікувального фактору застосовується аерозоль натрію хлориду.
Метод галотерапії в нашій країні було розроблено і впроваджено в практичну охорону здоров'я до кінця 80-х років ХХ століття. У 1989 році методика галотерапії отримала офіційне визнання МОЗ СРСР і почала широко застосовуватися в різних медичних установах, головною організацією по впровадженню методики галотерапії став Санкт-Петербурзький інститут профілактичної медицини.
Сучасна галокамера представляє собою два спеціально обладнаних приміщення. Лікувальне приміщення зазвичай має площу 15-30 кв.м (з розрахунку 4-6 куб. М / на год), тут у релаксаційних кріслах розташовуються пацієнти. Стіни галокамери покриті солематеріалами або складаються з солеблоків. Однак галокамери цілком можуть функціонувати і без соляного покриття стін: це може бути обумовлено недоліком площі або необхідністю створити в приміщенні ігрову або робочу обстановку (наприклад, в дитячому садку чи школі).
У лікувальному приміщенні галокамери формується середовище, насичене високодисперсним сухим аерозолем хлориду натрію, що має постійну температуру (18-24С) і стабільну вологість (відносна вологість повітря - 40-60%). Ці параметри створюють комфортні умови для пацієнтів і сприяють підтриманню стабільного аерозольного середовища.
Для очищення повітря, а також для підтримки нормального тиску при включеному галогенераторі до лікувального приміщення виводиться витяжна вентиляція. У сусідньому приміщенні розташовується генератор аерозолю та інше необхідне обладнання.
Під час перебування в лікувальному приміщенні пацієнтам пропонується також психотерапевтична програма, яка включає в себе прослуховування релаксаційної музики чи звуків природи (шуму морського прибою, співу птахів і тому подібного) та сеанси розслабляючої психотерапії, що істотно стабілізує вегетативну нервову систему, робить позитивний психоемоційний вплив.
Показання галотерапії:
- гострий бронхіт і пневмонія із затяжним перебігом;
- хронічний необструктивний та обструктивний бронхіт;
- бронхіальна астма різного ступеня важкості;
- муковісцидоз;
- часті ГРЗ;
- хронічні захворювання верхніх дихальних шляхів;
- захворювання шкіри (екзема, нейродерміт, алергічний дерміт, полінози);
- гіпертонічна хвороба I і II-ї стадії;
- неврози та неврозоподібні стани при захворюваннях внутрішніх органів;
- різноманітні прояви вегетосудинної дисфункції.
Позитивні результати галотерапії:
- підвищення легеневої вентиляції; збільшення газового обміну; активація миготливого епітелію легеневих шляхів; протизапальна, протиалергічна дія; бронхолітичний вплив;
- нормалізація функціонального стану центральної нервової системи; зниження стомлення; заспокійлива, легка снодійна дія; антистресовий вплив;
- підвищення активності окислювально-відновлювальних процесів; стимуляція вуглеводного, білкового та водного обмінів; підвищення синтезу ферментів; зниження цукру в крові;
- зниження артеріального тиску, покращення мікроциркуляції; спазмолітичний ефект;
- імуномодулююча дія; відновлення кислотно-лужного балансу.
У багатьох галокамерах вдається відтворити тепловий і вологісний режими та рівень іонізації повітря природних соляних шахт.
Однак аерозоль, створюваний у галокамерах, відрізняється від природного лікувального галоаерозолю. Природний аерозоль має постійну концентрацію (2-5 мг / куб м) і високий вміст (70-80%) частинок, що володіють найбільшою проникаючою здатністю в дихальні шляхи. Штучний аерозоль, створюваний у галокамерах має концентрацію частинок не більше 1 мг / куб м, тому необхідні більш тривалі сеанси і тривалий цикл лікування. Крім того, ще не вирішена проблема підтримування постійної концентрації лікувального аерозолю протягом всього сеансу галотерапії, для цього необхідне створення складного керуючого комплексу.
Однак незважаючи на ці проблеми, застосування галотерапії в практичній медицині дуже ефективне: позитивні результати відмічені у 80-90% хворих з різними варіантами бронхіальної астми, хронічним бронхітом, гострим бронхітом, з рецидивуючим і затяжним перебігом захворювань верхніх дихальних шляхів. Галотерапія успішно поєднується з іншими фізіотерапевтичними і немедикаментозними методами: інгаляційною фітотерапією, аерофітотерапією, різними видами масажу, ЛФК, голкорефлексотерапією, біорезонансною терапією. Звичайно, повний потенціал лікувальних можливостей галотерапії ще не реалізований, оскільки технічне забезпечення цього виду лікування знаходиться в стадії розробки.
СІЛЬ - ЗАСІБ ВІД СІМДЕСЯТИ ДВОХ ХВОРОБ
Ірина Володимирська,"Здоров'я і довголіття".
Сіль омолоджує
Хто починає їду з сіллю і закінчує її сіллю, оберігає себе від семидесяти двох хвороб, серед яких безумство і проказа, - так свідчить стародавнє прислів'я. Недарма ж наша традиційна кухня має так багато "солоних" страв: солоні огірки, помідори, капуста, гриби, риба тощо. Дуже цінним натуральним харчовим продуктом із солоним смаком є звичайний оселедець. Сучасний дослідник механізмів довголіття, вчений та автор багатьох книг на цю тему Борис Болотов з наукової точки зору пояснює розумність цих народних рецептів здоров'я. Річ у тім, що сіль стимулює виділення шлункового соку - речовини, яка дана природою людині для знищення в її організмі всіх шкідливих для нього утворень: хворих, зокрема й ракових, і старих клітин, вірусів, гельмінтів, патогенних бактерій тощо. Крім того, сіль сприяє перетворенню шлаків у солі, що полегшує виведення їх з організму. Тому Борис Болотов радить закінчувати кожне вживання їжі смоктанням на язику дрібочки солі (1 г) або вживанням шматочка оселедця. Особливо це стосується людей зі зниженою секрецією шлункового соку. Про це можна судити з нальоту на язиці. В осіб з підвищеною секрецією шлункового соку зазвичай язик чистий. До речі, багато хто інтуїтивно відчуває і застосовує цей метод, відчуваючи потребу закусити, приміром, торт чимось солоненьким.
Кухонна сіль містить майже всі важливі для організму людини мікроелементи - ті, з яких складається людське тіло: Ca, Mg, Fe, Mn, Cu, Zn тощо.
Звичайно, це не означає, що потрібно зловживати цим продуктом. Надмірне вживання солі може спричинити захворювання нирок, підвищення артеріального тиску, захворювання очей та порушення репродуктивної функції в чоловіків. Бо, як відомо, корисність будь-якого засобу визначається його дозою. Найкорисніший продукт у разі зловживання ним може стати отрутою. Лікарі радять добовою дозою солі вважати 6 г.
Сіль лікує через шкіру… Сіль можна застосовувати з користю для здоров'я і зовнішньо. Зокрема, людям, схильним до депресій, меланхолічного та флегматичного темпераменту корисно перед сном робити короткочасні гарячі ванни з морською або харчовою сіллю з розрахунку 1 чайна ложка на літр води. Дуже корисно натиратися сіллю під час гарячих процедур у сауні. Такі заходи сприятимуть покращеному травленню їжі, відкриттю закупорювань у печінці й селезінці. Полоскання рота розчином солі у воді (1 ч. л. на 1 склянку води) корисне для зміцнення ясен, загоєння ранок. У разі пародонтозу потрібно втирати в ясна сіль, розчинену в меду (до 20 г меду додати 5-10 г кухонної солі і ретельно розмішати до розчинення). У разі носових кровотеч неповну чайну ложку кухонної солі розчинити у склянці прохолодної води, розмішати, отриманий розчин 10-15 разів втягувати ніздрями, затримувати на 10 секунд і випускати. Процедуру проводять щодня - через 1-2 тижні носові кровотечі припиняться. І в народній, і в офіційній медицині широко застосовують метод прикладання гарячої солі на різні ділянки тіла для лікування запальних процесів. Зокрема, у разі радикуліту - на поперек, застуди - на підошви, нежитю - на перенісся тощо. Для цього сіль (морську або кам'яну) розігрівають на сковорідці, висипають у полотняну торбинку і прикладають до потрібного місця. До речі, цією торбинкою з сіллю можна масажувати підошви, на яких містяться біологічно активні точки, що мають зв'язок майже з усіма органами.
Унікальний старовинний засіб на основі солі. Вільям Львов, лікар-практик із Петербурга, в 30-х роках минулого століття віднайшов унікальні ліки на основі солі, які широко використували наші бабусі й дідусі у лікуванні ударів, шкірного раку початкового ступеня, паралічу, головного болю, бешихи (рос. рожа), ревматизму, а також різних запальних внутрішніх і зовнішніх хвороб. Його рецепт наведено у Хмелевського "Здоровьеведение".
У пляшку, на 3/4 наповнену коньяком (бажано п'ятизірковим), насипати дрібну добре висушену сіль - стільки, щоб вміст пляшки збільшився до корка, після чого суміш декілька хвилин збовтувати. Коли сіль осяде (через 20-30 хвилин), ліки готові до застосування. Перед застосуванням суміш не можна збовтувати, оскільки осад солі у разі потрапляння на рану може спричинити біль. Цей засіб використовують як для зовнішнього, так і внутрішнього застосування. Проте якщо зовнішньо його застосовують нерозведеним, то для вживання всередину завжди розводять гарячою водою. Для внутрішнього застосування 2 столові ложки ліків змішують з 6 столовими ложками окропу і випивають натще за 1 годину до їди. Жінки й ослаблені хворі можуть приймати по 1 столовій ложці з 8-10 столовими ложками гарячої води. Ці ліки ефективно допомагають у разі переохолодження організму й на початкових стадіях застуди. У разі раку шкіри на уражене місце, попередньо змочене цим засобом, накладають тонку полотняну тканину, також змочену ліками, час від часу зволожуючи її в міру висихання. Цю процедуру застосовують щодня по кілька годин. Одночасно ці ліки вживають і всередину натще - по 2 столові ложки, розбавлені 5-6 ложками гарячої води. У разі головного болю розтирають верхню частину голови протягом 15 хвилин. Якщо біль не минає, приймають по 1 столовій ложці розчину, розведеної у 6-8 столових ложках гарячої води (не застосовувати хворим на гіпертонію). У разі ревматизму засобом розтирають хворе місце 1-2 рази на день протягом 1-2 тижнів. Якщо біль не минає, ще приймають його всередину протягом 12-14 днів натще вранці по 2 столові ложки, розведені в 5 столових ложках гарячої води. За порізів рану обв'язують змоченим у розчині шматочком бинта. Пов'язку не знімають, доки рана не загоїться, а бинт злегка змочують зверху 3-4 рази на день. У разі укусів комах компреси накладають на уражене місце на 10-15 хвилин 4-5 разів на день.
У разі запаморочень верхню частину голови розтирають ліками протягом 30 хвилин перед сном. Якщо болять вуха, перед сном закапують по 2 краплі у вухо і залишають на всю ніч або вставляють у вушний хід ватні тампони, змочені в розчині. Зазвичай достатньо трьох процедур. Для лікування флюсу ватку, змочену ліками, кладуть на хворе місце і залишають на всю ніч. Це потрібно робити 3-4 вечори поспіль. У разі вивиху травмовану ділянку розтирають цим засобом.
СОЛЯНА КІМНАТА
З давніх часів відомі лікувальні властивості соляних печер, які зараз використовуються на багатьох курортах світу. Спелеотерапія в умовах соляних печер отримала визнання як високоефективний немедикаментозний метод лікування.
Галоаерозольна терапія - високоефективний немедикаментозний метод:
-лікування захворювань легень і верхніх дихальних шляхів, алергічних і шкірних захворювань;
-оздоровлення і зміцнення імунної, нервової та ендокринної систем;
-очищення легень від тютюнових смол, виробничого і побутового пилу;
-профілактика простудних захворювань.
Дихання - одна з життєвих функцій організму. Саме завдяки диханню ми можемо забезпечувати свої клітини необхідним киснем та підтримувати важливі процеси у нашому тілі.
При захворюваннях, що заважають нормальному диханню, страждають усі органи, а найбільше - мозок, і відповідно, порушується робота всього організму. А негативного впливу на дихальну систему сучасна людина отримує понад норму. Це і тютюнопаління (як активне, так і пасивне), викиди в атмосферу вихлопних газів, відходів виробництва, продукти згорання газу, вплив алергенів, які містить в собі побутова хімія, аерозольні дезодоранти, тощо. Ці речі стали настільки звичні для нас, що ми не помічаємо їх вплив і не пов'язуємо їх з погіршенням стану свого здоров'я. Здоров'я треба берегти і підтримувати! При цих словах багато людей уявить собі похід в аптеку і придбання нових медикаментів. Але є й інший шлях.
Природа дбає про нас і тому створила такі місця, де людина може відпочити, оздоровитись, набратись свіжих сил. Одним із таких унікальних місць є соляні шахти.
Однак не всі мають шанс відвідати такі місця, щоб покращити своє здоров'я. Але відтепер для кожного тернополянина є можливість "вдихнути на повні груди" те повітря, ту атмосферу, що дарують соляні шахти. Саме з цією метою створена соляна кімната "Солотвино".
Тернополянам варто використати свою можливість вже сьогодні, поринути у таємничий світ соляної шахти, відпочити, оздоровитись та набратись нових сил та вражень.
Лікувальний ефект досягається за рахунок створення спеціального мікроклімату, дякуючи підтримці заданої температури (18-22 С), вологості 40-75 відсотків, тиску і забезпечення рухомості повітря 0,01 м/с. Важливим фактором, який визначає терапевтичні властивості спелеокімнати, є практично повна відсутність у повітрі алергенів, включаючи алергени мікробного походження. Загальне мікробне число в 1 метрі кубічному повітря складає 130-700 од., в той час як в чистому жилому приміщенні показник більше 1500 од. на кубічний метр повітря
Галотерапія особливо показана дітям при:
1.Хронічних тонзилітах, гаймориті, фарингітах, аденоїдах;
2.Алергічних захворюваннях;
3.Після перенесених простудних захворювань (особливо верхніх дихальних шляхів);
4.Пониженій реактивності імунної системи (ослаблення організму в боротьбі з інфекцією).
Основні механізми лікувальної дії іонізованого повітря
"соляної печери" (галокамери):
1.Дихальна система: підвищення вентиляції легень; активізація миготливого епітелію; протизапальна,протиалергічна, бронхолітична (що очищає бронхи) дія.
2.ЦНС: заспокійлива, антистресова дія; ліквідація синдрому хронічної втоми.
3.Обмінні процеси: підвищення окислювально-відновних процесів;
нормалізація рівня цукру в крові, гормонів щитовидної залози.
4.Серцево-судинна система: нормалізація артеріального тиску, покращенння мікроциркуляції; спазмолітичний ефект.
5.Система крові: нормалізація формули крові, електролітного обміну; імуномодулююча дія; підвищення вмісту гемоглобіну.
Повітря в соляній палаті, гроті або печері багате цінними мікроелементами і практично не містить забруднень, характерних для сучасного міського середовища. Завдяки великій кількості хлориду натрію, який має протимікозну і протиалергічну дію, чистота повітря усередині грота 10-кратно вища, ніж зовні.
тел.: (068) 12 030 12